Menu

Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında fazlaca tüketilen gıdalar arasında yer alan bamya oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. İçerisinde yüksek oranda hem çözülür hem de çözülmez lif içeren bir besindir. Genel olarak yemek yapımında kullanılmaktadır. Özel bamya hazırlama tarifleri ile de dikkat çekmektedir. Tüketim noktasında düzenli bir şekilde yapılması durumunda sağlık açısından çok fazla faydası bulunmaktadır. İçerisinde yüksek miktarda K vitamini bulunduran bamyanın ayrıca A, C, ve E vitaminlerini de bünyesinde oldukça yüksek oranda bulundurmaktadır. Bunların yanı sıra bakır, demir, magnezyum ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir.

Potasyum deposu olarak anılan bamya aynı zamanda selenyum, sodyum, tiamin, ve piridoksin de içermekte olan bir bitkidir. İçerisinde bulunan yüksek oranda ki besin maddesi ve vitaminlerden dolayı sağlık açısından da oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Üretimi ile ilgili olarak oldukça fazla üretilen ve tüketimi karşılamaya yönelik teknikler ile üretimi yapılan gıdanın bu yönüyle etkisi çok fazla olmaktadır. Türkiye’de en yoğun olarak Orta Karadeniz bölgesinde üretilmektedir. Amasya da oldukça fazla üretimi yapılmaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen bamya festivali bölgenin güzelliklerini de sunmaktadır

Bamyanın Faydaları

İçerdiği yüksek oranda vitamin, bileşen ve maddeler dışında lif açısından çok yüksek oranda olması dikkat çekici bir özelliğidir. Liflerin sindirim sistemi ve diyabetle ilgili sorunlara karşı oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde bolca folat içermesinden dolayı özellikle bebek sağlığına ve bebek gelişimine katkısı oldukça yüksektir. Bunların dışında kronik olan astıma ve kanser gibi oldukça tehlikeli olan hastalıklardan korunma sağlaması ve hastalığa yakalanma riskini azaltması yönüyle oldukça etki sağlamaktadır.

Bamya Sindirim Sistemine Etkisi

İçeriğinde ki yüksek miktarlı liflerin bulunmasında dolayı sindirim sistemi için oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Bamya liflerin yardımı ile bağırsak hareketlerinde artışa sebep olmaktadır ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltma etkisi olmaktadır.

Bamyanın Diyabete Etkisi

İçeriğinde bol miktarda liflerin bulunması sayesinde diyabet önlemede oldukça etken bir şekilde rol almaktadır.

Folat Kaynağı Bamya

Yüksek miktarda folat içermesinden dolayı özellikle hamile kalma problemini ortadan kaldırmada yardımcı olmaktadır. Gebelik sırasında sağlamış olduğu faydadan dolayı tavsiye edilen bir besin kaynağıdır.

Bamyanın Kabızlığa Etkisi

Sindirim sisteminin sağlığını koruması yönüyle bağırsak hareketleri açısından düzenleme etkisi olmaktadır. Zengin miktarda lifler içermesinden dolayı kabızlık sorununun giderilmesine katkı sağlayabilir.

K Vitamini Deposu

İçerisinde zengin miktarda bulunan K vitamini sağlamış olduğu etki ile kan pıhtılaşması gibi sorunların ortadan kaldırılmasına etki etmektedir. Aynı zaman da kemik sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Bamyanın Astıma Faydası

Astım hastalığına iyi gelmesi oldukça şaşırtıcı bir durumdur. Kronik astımı olan hastalara tanısı konulduktan sonra bol miktarda bamya tüketmenin çok faydalı olacağı söylenmektedir.

Bamya Güneş Işınlarının Zararına Etkisi

Direk olarak güneş ışınlarının vermiş olduğu zararlardan dolayı fayda sağlamasa da güneş ışınları kişiye oluşturduğu hasar ve zararların giderilmesini sağlamaktadır. Yaz aylarında tüketilen bamya cilt sağlığına oldukça fazla faydaları olabilmektedir.

Bamya Kolon Kanserini Önleyebilir

Bamyanın içermiş olduğu besin ve maddelerden dolayı kolon kanseri riskine yakalanma oranını ciddi anlamda azalttığı düşünülmektedir. Kolon kanseri genel olarak hareketsiz olan vücut ve sindirim sisteminde ki sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Bamya bu tür sorunların ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır.

Bamyanın Obeziteteye Etkisi

Düzenli olarak çiğ ya da pişmiş halde tüketilebilen bamyanın obezite sorunlarına karşı büyük etkisi olmaktadır. Bamya yalnızca kilo verimine yardımcı olmamaktadır. Aynı zamanda kilo verimi ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek besin açığını da giderebilecek özelliğe sahiptir.

Bamyanın Cilt Sağlığına Faydaları

İçerisinde bulundurmuş olduğu besinler ve C vitamini sayesinde cilt sağlığı açısından oldukça önemli etkiler bırakmaktadır. C vitamini cilt yaşlanmasını yavaşlatmak ve dokuyu kuvvetlendirmek gibi etkilere sahiptir. Cildin daha sağlıklı ve gençleşmiş bir hale bürünmesi noktasında oldukça yararlı katkıları bulunmaktadır.

Bamyanın Kolesterol Seviyesini Dengeleme Etkisi

Tüketimine bağlı olarak kolesterol seviyesini dengeleme önemli rol üstlenmektedir. Bu dengenin dışında yüksek oranda ki besinler sayesinde kalp sağlığını korumada oldukça faydalıdır.

Bamyanın Saç Sağlığına Etkisi

Kuru ve güçsüz saçları bulunan kişiler bamyayı kaynatarak suyu ile saçları yıkamalıdır. Yapılan bu uygulama ile sorunun büyük ölçüde giderilmesi sağlanabilir. Saç kremi olarak da kullanılmaktadır. Kuru ve kaşıntı olan kafa derisinde nemlendirme özelliği ile etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda saçların yumuşamasına ve nemlenmesini sağlamaktadır. Saç derisi sağlığını korumaktadır. Kepek problemleri ve kaşınan kafa derisi sorununu çözmede oldukça etkilidir. Sağlıklı ve parlak saç görünümü için kullanılması önerilmektedir.

Bamyanın Diğer Faydaları

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklarla mücadelede oldukça etki göstermektedir. Bamya göz sağlığı için de oldukça fayda sağlayan bir besin kaynağıdır. Görme sorunlarının yaş ilerledikçe artmasını önlemede de oldukça etkili olmaktadır. Bamyanın kansızlık hastalığına karşı çözüm olacağı düşünülen bir durumdur. Diyabet önleme özelliğine sahip olmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketiminin yapılması birçok açıdan sağlığa fayda sağlamaktadır. Bunların dışında tehlikeli olan birçok hastalığa yakalanma riskini de yüksek oranda azaltmaktadır.

Bamya Çiçeğinin Faydaları

Amber çiçeği olarak da adlandırılan bamya çiçeği oldukça faydalı bir besindir. Tüketimi ile ilgili olarak çiçek kurutulduktan sonra çay olarak hazırlanmakta olup, tüketimi de bu şekildedir. Bamya çiçeği Hindistan kökenli olduğu söylenmektedir. Ülkemizde yüksek oranda yetiştirilmektedir.

  • Kan şekerini dengeler.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
  • Enfeksiyon ve iltihap hastalıklarının giderilmesine katkı sağlamaktadır.
  • Kolesterol seviyesini dengelemektedir.
  • Şeker hastalığına iyi gelmektedir.
  • Kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • İdrar yolu, bağırsak ve mide iltihaplarına iyi gelir.
  • Bağırsak hareketlerini artırarak bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin atılmasında rol oynar.
  • Yüzde oluşan sivilce gibi etkenlere iyi gelmektedir. Aynı zamanda çıban hastalığına da iyi gelmektedir.

Bamya çiçeği çayı hazırlanışı oldukça kolaydır. Kaynamış olan bir bardak suya 1 şeker kaşığı bamya çiçeğini ilave edilerek 6 – 7 dakika beklenir. Sonrasında ılık bir şekilde tüketilir. Daha fazla etki göstermesi için bal ve limon ilave edilmesi etkili sonuç vermektedir. Bal katarken ılık halde katmak daha doğrudur. Kaynamış suya ilave edilen bal özelliğini kaybetmektedir.

Bamya Tohumunun Faydaları

Bamyadan elde edilen bamya tohumu sağlığa katkısı bakımından bilimsel olarak ispat edilmiş olan herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Sağlık uzmanlarının bir kısmı kurutularak çay gibi demlenerek tüketilmesinin faydalı olacağını söylemektedirler. Sağlıklı ortamlarda hazırlanması noktasında dikkatli olunması gerektiğini unutmayın. Kurutulma alanlarının dış etkenlere bağlı olarak zararlı madde içeriği bulaşma riskini de düşünmek gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Diyabet Nedir, Tedavileri Nelerdir? Diyabet Türleri Nelerdir? Diyabet Hastalığı Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Diyabet nedir?, diyabet tedavisi ve Diyabet türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir