Menu

Bireysel Sigorta Nedir?

Bireysel Sigorta Nedir?

Bireysel emeklilikte denilebilecek olan bireysel sigorta kişileri çalışma hayatı boyunca kazançlarından arttırıp, sigortada biriktirdikleri tutarları, emeklilik dönemleri gelince alabilecekleri sigorta sistemidir. Çalışan kişilerin yanı sıra, çalışmayan kişilerde bireysel emeklilik başvurusu yapıp aylık ödemeler sağlayarak özel sigortadan emekli olabilir.

Bireysel Sigortaya Nasıl Başvurabilirim?

Bankalardan başvurulabileceği gibi özel sigorta şirketlerinden de gerekli başvurular alınır.

Bireysel Sigortaya Devlet Katkısı Nedir?

Kişinin yatırdığı tutarın %25’i kadarında devlet katkısı sağlanır. Örneğin;100 TL yatıran bir kişinin devlet katkısı 25TL’dir. Aylık ödediğiniz tutarı arttırarak devlet katkısını da arttırabilirsiniz. Fakat bu katkıdan faydalanabilmek için sigortada kalmanın belirli bir süresi vardır. 3 yıl sigortalı kalan kişi devlet katkısının %15’ini, 6 yıl sigortalı kalan kişi devlet katkısının %35’ini en az 10 yıl kalanlar %60’ını, 10 yıl kalıp 56 yaşını dolduranlar tamamını almaya hak kazanır. Emekliliğe hak kazananlar biriken bakiyenin tamamını veya bir kısmını alabilir.

Bireysel Sigortayı İstediğim Zaman Sonlandırabilir miyim?

Sigortanızı istediğiniz zaman iptal edip içinde biriken paranızın hesabınıza aktarılmasını isteyebilirsiniz. Fakat 3 yıl dolmadan iptali istenen sigortadan sadece kendi yatırdığınız bakiyeyi alabilirsiniz, devlet katkısından faydalanamazsınız. İptali sonucu gerekli ödeme biriken paranızdan gelir vergisi kesilerek hesabınıza aktarılır.

Çalışanlara Zorunlu Bireysel Sigortası Nedir?

Bu kanun 1 Ocak 2018’de 45 yaşın altına zorunlu olarak uygulanmaya başlanmıştır. İster kamu çalışanı, ister özel sektör çalışanı olsun işveren tarafından tüm çalışanlara tanımlanması zorunlu hale gelmiştir. Zorunlu bireysel sigortada işverenin katkı patı olmayıp tutar çalışanın maaşından kesilir. Çalışandan kesilen bireysel emeklilik katkı payı brüt ücretinin %3’üdür.Örneğin;3000 TL maaş alan birinin sigorta kesintisi 90 TL’dir.

Zorunlu Bireysel Sigortamın İptalini Sağlayabilir miyim?

Evet, sigortanın iptalini şirketinizin anlaşma yaptığı sigorta şirketini arayarak yapabilirsiniz. Ama unutmayın ki sigortanın başlangıcından 3 yıl önce iptal ederseniz herhangi bir devlet katkısından yararlanamazsınız.

Bireysel Sigorta Ödemelerine Ara Verebilir miyim?

Ödemelerde sıkıntı yaşamanız halinde ödemelere 3 aylık bir ara verebilirsiniz. Ara verenler sistemden ayrılmadığı sürece devlet katkısı da devam edecektir. 3 aylık dönem sonrası ayrılma talebinde bulunulması halinde sadece biriktirdiği tutarı alabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İçli Köfte Tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir