Menu

Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü öncelikle hayvanlar aleminde yaygınca görülen ve bununla beraber büyük bir virüs grubu olarak nitelendirilir. Nadir durumlar göz önüne alınırsa, bilim insanları zoonotik yani hayvansal hastalık olarak isimlendirdiği durumdur, yani hayvanlardan tüm insanlığa bulaşabilmeleri mümkündür.

Corona Nasıl Belirtileri Nelerdir?

[highlight] Corona virüsü orta derecelerde üst solunum yolu hastalıkları şeklinde insanları hasta edebilir. [/highlight]

Corona yani diğer adıyla Covid 19 (Korona) virüsü semptomlarına bakılacak olursa sırasıyla şunlardır;

  • Burun akıntıları ve öksürmeler meydana gelmesi.
  • Boğaz ağrıları yahut muhtemelen baş ağrısı görülebilir.
  • Çok yüksek ateş belirtisi varsa görülebilir.
  • Vücutta ileri seviyede halsizlik oluşmuşsa başlangıç evresindedir.

Şuana kadar tespiti yapılan ve bağışıklık sistemi zayıf olan +50 yaştakiler ve çok genç olan bireylerde virüsün pnömoni yahut bronşit gibi çok daha ciddileşen solunum yolu hastalığına neden olabilir.

Corona Virüsü Nasıl Yayılıyor?

Henüz tam anlamı ile virüs hasta insanlardan öksürük, hapşırmayla ortaya saçılan damlacık veya hastalar ile temas edilen yüzeyde gözler, ağız, burun mukozası ve el tokalaşması ile bulaşıyor. Corona virüsler genelde bakılırsa dış ortamda dayanıklılığı zayıf virüslerdendir. Ancak içinde bulunduğumuz şu zaman içinde COVID 19 virüsünün bulaşıcılık süresi ve dış dünyaya dayanma süresi tamamıyla bilinmiyor.

Corona Kliniksel Belirtileri Nedir?

Enfeksiyonel belirtinin yaygınlaştığı ilk ana durum kuşkusuz üst solunum semptomu, ateş, öksürme ve nefes alma zorluğu yani darlığıdır. Daha vahim vakalar bakılacak olursa pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonları, böbreklerin yetmezliği ve hatta ani krizler sonucu ölümler görülebilir. Ancak eldeki veri tabanı doğrultusunda bu tür hastalıkların şiddeti konusunda yorum yapılaması pek mümkün değildir.

Corona’dan Korunmanın Yolları

Corona tedavisi için henüz bir aşı bulunmamakla beraber aşının bulunması adına bir hayli hızlı çalışmalar bu doğrultuda sürüyor. Dünya sağlık örgütü ise ilgili Covid 19 aşısı bulunana dek maddeler halinde bir bildirge yayınladı. Korunmak için alınacak tavırlar sırasıyla; enfekte olunan şahıslarla yakın temasta kaçınılması, çiftlik veya vahşi doğadaki hayvanlardan uzak durmaları, hayvansal besinlerin iyice kaynatılması veya pişirilerek yenmesi bu virüsten korunmanın birkaç yoludur.

Bir önceki yazımız olan Blog Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde Blog Açarak Para Kazanılır Mı? ve ücretsiz blog açma hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir