Menu

Demir Eksikliği İçin Evde Tedavi Yolları

Demir Eksikliği İçin Evde Tedavi Yolları

İnsan vücudunun kandaki oksijeni organlara taşıyabilmesi için demire ihtiyacı bulunur. Bu hayati önem taşıyan element eksik veya fazla olduğunda vücutta yolunda gitmeyen durumlar ortaya çıkar. Fazlalığı göz ardı edilecek bir durum olsa dahi eksikliğinde sorunlar yaşanır.

Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Düşük demir düzeyini anlamanın yolları:

 • Halsizlik
 • Deride solukluk
 • Düşük tansiyon
 • Azalan iştah
 • Çabuk kırılan tırnak
 • Adet düzensizliği
 • Uykusuzluk
 • Nefes darlığı

Gibi sorunlarda demir testine girmek gerekmektedir.

Demir Yönünden Zengin Besinler Nelerdir?

 1. Ispanak: Ispanak günlük demir ihtiyacının %20’sini tek başına karşılamaktadır. Bunun yanında içerisinde C vitamini de bulunur.
 2. Baklagiller: Mercimek, bezelye, soya fasulyesi ve nohut gibi baklagiller demirin yanı sıra potasyum ve magnezyum da içermektedir ve haftada en az 3 gün tüketilmesi önerilir.
 3. Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğinin 50 gramında ortalama 10 mg demir bulunur. Yani bir avuç kabak çekirdeği günlük demir ihtiyacınızın %50’sini almanıza neden olmaktadır. Bunun yanında içerisinde çinko ve K vitamini de bulunur.
 4. Kinoa: 100 gram Kinoa’da günlük ihtiyacınızın %5’ini karşılar. Bu miktarı arttırmanızda bir sakınca yoktur.
 5. Brokoli: Brokoli demir bakımından zengin sebzelerden biridir. Aynı zamanda içinde yüksek miktarda C vitamini de bulunur.
 6. Kakao: Bitter çikolata ve saf kakaonun 20 gramında günlük ihtiyacınız olan demirin %20’sini karşılar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gerçek kakao ve bitter olmasıdır. Sütlü tatlarda bu miktar daha azdır.
 7. Tofu: Soya kökenli bir yiyecektir ve 120 gramında günlük ihtiyacınızın %30’unu karşılamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anemi rahatsızlığı yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise C vitaminidir. C vitamini demir emilimini arttırır ve bu sebepten bu besinlerle birlikte alınmamasına dikkat etmek gerekir. Baklagilleri iyi pişirmek gerekmektedir. Az pişmiş kuru baklagiller demir emilimini arttırır. Aynı zamanda saklama kaplarınızın paslanmaz çelik ve alüminyum olmasına özen göstermelisiniz. Bu maddeler demir emilimini azaltır. Kansızlık yaşayan kişiler çay ve kahve tüketimini de dikkat etmelidir.  Demir eksikliği tedavisi için beslenme tablosu oluşturmalı ve rutinlerinizi belirlemelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Şişmesinin Muhtemel 5 Sebebi başlıklı makalemizde Böbrek Hastalıkları, Göz Şişmesi ve Yorgunluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir