Menu

Diş Çürükleri İçin Evde Tedavi Yolları

Diş Çürükleri İçin Evde Tedavi Yolları

Diş çürükleri diş dokusunda meydana gelmektedir. Diş minesinde mineral kaybı oluşur ve buda çürüğe yol açar. Genel olarak bilinen en temel gerçek şekerin dişi çürüttüğüdür ancak diş çürüğünde büyük yanılgılardan biridir. Şeker tek başına dişi çürütmek için yeterli değildir. Genel diş çürüğünün sebepler sindirim sisteminin zayıflaması ve belirli gıdaların çok fazla tüketilmesidir.

Dişler İçin Kalsiyumun Önemi

Diş çürüğünün düşmanı kalsiyumdur. Kalsiyum oranı yüksek olan besinler tüketerek diş çürüklerinden korunabilirsiniz. Kalsiyum oranı yüksek besinler:

 • Kefir: Keçi sütünden kendiniz yaparsanız kalsiyum oranı çok daha yüksek olacaktır.
 • Çiğ kuruyemiş: Kavrulmamış kuruyemişlerin kalsiyum oranı daha fazladır.
 • Susam: Susam yağı, susam makarnası ve tahinli susam barındıran besinler diş dostudur.
 • Yosun: Doğal deniz yosunu tüketmek veya dişler ile temasını sağlamak diş sağlığı açısından önemlidir.

Diş Dostu Tarif

Karbonat diş sağlığı bakımından önemlidir. Uzun aralıklar ile diş fırçanıza çok az miktarda karbonat eklemeniz diş eti iltihaplanmasına iyi gelir ve diş çürüğünü engeller.  Ayrıca kekik en doğal antibiyotiklerden biridir. Kekik yağı ile ağzınızda gargara yapmak veya dilerseniz fırçanıza dökerek dişlerinizi fırçalamak diş çürüğüne iyi gelir.

Diş Çürüğüne Karşı Kendi Suyunuzu Hazırlayın

Ağız çalkalama suyu diş bakımı açısından çok önemlidir ve en doğal yol ile kendiniz hazırlamak isterseniz tarifi:

 • 2 damla kekik yağı
 • 9 damla gül özü yağı
 • 2 damla yonca yağı
 • 2 damla tarçın özü yağı
 • 30 damla dağ kekiği yağı
 • 100 ml su
 • 2 damla çay ağacı yağı

Tüm malzemeleri bir şişeye ekleyin ve çalkalayın. Tüm yağların birbirinin içine geçmesini sağlayın ve bir gün bekletin. Ardından dilediğiniz zaman suyunuzu kullanabilirsiniz.

Temel Diş Bakımına Dikkat Edin

Diş fırçalamak çok önemlidir ancak herkes doğru fırçalama yöntemini kullanmamaktadır. İdeal diş fırçalama yöntemi için daime dairesel hareketler yapılmalı ve orta boy diş fırçası kullanılmalıdır. Düzenli olarak fırçanızı değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

Diş Çürüğüne Karşı Besinler

B vitamini ve demir diş için önemli vitaminlerdir. Elma, bezelye ve muzun içerisinde ki yapılar diş temizliğinde çok etkilidir. Deniz ürünleri de diş dostudur.

Bir önceki yazımız olan Demir Eksikliği İçin Evde Tedavi Yolları başlıklı makalemizde Anemi rahatsızlığı, Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır? ve Demir eksikliği tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir