Menu

Elektronik Müzik Nedir Ne Değildir?

Elektronik Müzik Nedir Ne Değildir?

Elektronik müzik, kasette kayıt ve düzenleme gibi elektronik işlemeyi içeren ve çoğaltılması hoparlör kullanımı gerektiren herhangi bir müzik. Her ne kadar elektrik, elektromekanik veya elektronik araçlarla üretilen veya değiştirilen müzikler elektronik müzik olarak adlandırılabilirse de bir müzik parçasının elektronik olması için, bestecisinin daha sonra kendi müzikaline uyguladığı elektronik işlemi beklemesi gerektiğini söylemek daha doğrudur. Böylece, nihai ürün, bestecinin ortamla olan etkileşimini bir şekilde yansıtır. Bu, bir bestecinin bir senfoni ve bir piyano sonatını oluştururken bir piyano oluştururken aklında bir orkestranın olması gerektiğini söylemekten farklı değildir.

Geleneksel bir popüler müzik parçası, elektronik olarak güçlendirilmiş bir gitarda çalınmak suretiyle elektronik müzik haline gelmez, ayrıca bir boru organı yerine elektronik bir organda çalınırsa Bach fügü elektronik müzik haline gelmez. Genellikle şans unsurları ve belki de belirsiz puanlama içeren bazı deneysel kompozisyonlar elektronik gerçekleştirmeyi zorunlu kılar ama zorunluluk gerektirmez, ancak bu özel bir durumdur.

Elektronik müzik çok çeşitli ses kaynaklarından (mikrofonlar tarafından toplanan seslerden, elektronik osilatörler tarafından üretilenlere (sinüs dalgaları, kare dalgalar ve testere dişi dalgaları gibi temel akustik dalga biçimleri üreten), karmaşık bilgisayar kurulumları ve mikroişlemciler) üretilir. Kasete kaydedilir ve daha sonra kalıcı bir formda düzenlenir. Genel olarak, “canlı elektronik müzik” olarak adlandırılan bir müzik türü dışında, elektronik müzik tek başına veya normal müzik aletleriyle birlikte hoparlörler üzerinden çalınır.

Elektronik Müzik Tarihi

Elektronik müzik tarihi yalnızca 20. yüzyılın çeşitli eserleri ile değil, ciddi konser parçalarıyla değil, aynı zamanda çok sayıda tiyatro, film ve televizyon skoru literatürüyle ve her türlü görsel-işitsel tekniği kullanan multimedya eserleri ile temsil edilmektedir. Tiyatro ve filmler için elektronik müzik, bir kasetten ya da bir ses parçasından duyulan bedensiz, var olmayan bir orkestra için özellikle uygun bir alternatif gibi görünüyor. Elektronik popüler müzik de taraftar kazandı. Bu çoğunlukla elektronik sentezleyiciler için standart popüler müzik düzenlemeleri, bazı daha iddialı ve deneysel rock grupları tarafından elektronik değişikliklerin geçici kullanımı ve kayıtların yenilikçi stüdyo teknikleriyle hazırlanmasından oluşuyor.

 

Bir önceki yazımız olan Corona Virüsü Nedir? başlıklı makalemizde Corona Kliniksel Belirtileri Nedir?, Corona Nasıl Belirtileri Nelerdir? ve Corona Virüsü Nasıl Yayılıyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir