Menu

Elektronik Nedir?

[geo_headline style=”bordered” type=”square” number=”1″]Elektronik Nedir?[/geo_headline]

 

Elektronik Tanımı

 

Elektronik, elektronik aygıtları çalıştırma kamacıyla küçük elektrik akımlarının nasıl çalıştırılması gerektiğini inceleyen bilim dalıdır. Elektronik, geçen yüzyılın başında ilk olan elektronik devre elemanlarının geliştirilmesiyle başlayan bir bilim dalıdır, buna rağmen günlük hayata en çok alışmış bilim dalıdır. Günümüzde elektronik cihazların olmadığını düşünmek imkansızdır. Elektronik çok uzun süredir üzerinde çalışılan fizik, matematik ve kimya ile iç içedir.

 

Bu bilimlere göre çok genç bir bilim olsa da elektronik tüm dünyayı değiştiren neticeler ortaya koymuştur. Elektronikte ilk büyük gelişme, diyot adındaki devre elemanının bulunuşudur. Diyot lamba diyotun ve de transistörün öncüsü olan devre elemanıydı. Sonraları bu lambaların içine bir metal ızgara koyularak akımın kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerçekleştirildi ve bu yeni lambalara triyot lamba adı verildi. Triyot lambalar bir yükselteç ya da anahtar görevi üstlenebilmekteydiler. Bu lambalar ilk başta radyolarda sonra televizyonlarda yükselteç olarak kullanılmıştır.

 

Bir elektrik devresinde bulunan ve kendi gücünü yapamayan veya güç kazancında etkisi hissedilmeyen elemanlar pasif devre elemanları olmuştur. Direnç, kapasitör, indüktör (bobin) pasif elemanlardır. Aktif devre elemanları ise, kendileri güç üretebilen veya güç kazancı elde edebilen elemanlardır. Genellikle birçok tipte yarı-iletken maddeden yapılırlar. Transistor, diyot MOSFET gibi elemanlar aktif devre elemanlarıdır. Elektronik devreler, faklı niteliklerine göre farklı biçimlerde gruplandırılabilirler. Devreleri sinyal cinsine göre gruplamak istediğimizde ise analog ve dijital olarak iki gruba ayırmamız mümkündür.

 

[highlight]  Analog Elektronik: [/highlight] Sürekli sinyal kullanan elektronik bir sistemdir. Genel yapısıyla birkaç tür temel devrenin bir araya gelmesinden oluşturulur. Bu devreler gerilimi yavaş olarak değişen elektrik akımını kullanırlar. Yumuşak bir şekilde değişir.

 

[highlight] Dijital Elektronik: [/highlight] Elektriğin darbelerini kullanır. Açık ve kapalı olan akım veya gerilim sayısal sinyali gösterir. Dijital elektronik sisteminde ikili sayı sistemi vardır. Sistemde gerilim varsa 1, yoksa 0 değeri alınır.

 

[geo_headline style=”colored” type=”square” number=”2″] Elektronik Haberleşme[/geo_headline]

 

Elektronik haberleşme telefon, telgraf gibi haberleşme türlerinden uydu haberleşmesine, ev aletleri ve tıp cihazları yapımı gibi geniş bir yelpazede incelemeyi kapsamaktadır. Bunlar sayesinde artık insanlar dünyanın bir ucundan diğer ucuna anlık, sesli ya da görüntülü olarak iletişim kurabilmektedirler. Bütün bu durumların altında elektronik bulunmaktadır.

[geo_headline style=”colored” type=”square” number=”3″] Elektrik Elektronik[/geo_headline]

 Elektronik, dijital elektrik sinyalleri yardımıyla istenilenlerin yaptırılmasını konu almaktadır. Bu sinyallerin kullanılması sonucu dijital cihazların kontrolü sağlanır.

Elektroniğin kapsadığı alanlar aşağıdaki gibidir:

 

  •  Analog Elektronik
  •  Haberleşmedeki Elektronik
  •  Otomasyon Elektronik
  •  Tıp Elektroniği

[geo_headline style=”bordered” type=”square” number=”3″] İşlev Açısından Elektronik Devre Elemanları[/geo_headline]

Pasif Devre Elemanları: Bu elemanların enerji kaynakları veya etkim elektromotor kuvvetleri yoktur. Bu elemanlar sadece gerilim yapıldığında üzerlerinden geçen akım sonrasında enerji açığa çıkarır veya depolarlar. Dirençler, kondansatörler, bobinler devre elemanları bu devreye örnektir. Dirençler akımı sınırlandırma yaptıklarında ısı ve ışık olarak enerji verirler, kondansatörler enerjiyi elektrik yükü olarak, bobinler ise manyetik alana depolarlar.

 

Aktif Devre Elemanları: Bu elemanlar ya kendileri elektrik enerjisi üretir ya da enerji seviyesini yükseltirler. Aktif devre elemanlarına pil, dinamo, ampflikatörü örnek olarak gösterebiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan ELEKTRONİK NEDİR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir