Menu

ELEKTRONİK NEDİR?

ELEKTRONİK NEDİR?

Elektronik,üzerinde bilgi taşıyan,onları işleyen,depolayan ve sensörler ile haber veren bilgi işleyen komponentleri işleyen bilim dalıdır. Elektronik de en önemli iki şey;

1) Analog Elektronik:Bu sinyal çeşidi elektrik ve elektronik temelini oluşturan bir sinyal çeşididir. Radyolarda, tıp alanında ve iletişim alanında çok sık kullanılmaktadır.

2)Dijital Elektronik: En çok kullanılan elektronik sinyal çeşidi diyebiliriz. Elektronikte en önemli kavramlardan biri olan dijital sinyallerde “1” yada “0” kavramları vardır. Burada “1” açık “0” kapalı anlamına gelmektedir. Elektronik, elektronik komponentler üretilmeye başlandıktan sonra değerlenmeye başladı diyebiliriz. Bir çok ürün icat ve o icatların küçülmesi bu komponentler sayesinde hayatımıza girdi diyebiliriz.

ELEKTRONİK MALZEMELER NELERDİR?

Elektronik malzemelere elektronik dilinde komponent adı verilmektedir.Peki bu komponentler nelerdir?

[highlight] Direnç, Kapasitör (Kondansatör)Diyot, Transistör, Mosfe, Entegre, Mikroçip, Led vs. [/highlight]

Bu malzemelerin türleri ve çeşitleri vardır. Yani pcb üzerine doğrudan bağlanan malzemeler ve bacaklı malzemeler vardır. Yani pcb üzerine direk lehimlenebilen smd malzemeler ve pcb üst tarafından takılan arka tarafından lehimlenebilen malzeme türleridir. Her malzemenin kendisine özgü görevi ve amacı vardır. Smd malzemeler çok katlı kartlarda tercih edilmektedir. Genelde biraz daha kaliteli ve kurumsal işler için tercih edilmektedir.

PCB NEDİR?

Üzerine elektronik malzemelerin eklendiği,bakır yollardan oluşan İngilizce adı ”Printed Circuit Board” kısaca adı(PCB)’dir. Çeşitli çizim programları ile tasarlanmaktadır. Amatör uygulamalar için pcb’ler asit çözelti ile yapılmaktadır. Profesyonel işlemlerde yapılan pcb tasarımları makinelerle üretilmekte ve üzerleri mavi veya yeşil boyalarla kaplanmaktadır. Pcb üzerindeki bakır yollar sayesinde elektronik komponentler arasında enerji ve sinyal aktarımı yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Boncuk Ağda Nedir Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir