Menu

En Sık Görülen 7 Kış Hastalığı

En Sık Görülen 7 Kış Hastalığı

Kış ayları hastalıkların en çok görüldüğü aylardır. Özellikle soğuk havaların etkisi birçok hastalığın yaygın olarak görülmesine neden olur. Bu yazımızda en sık görülen 7 kış hastalığı nelerdir ve nasıl tedavi edilir gibi soruları yanıtlayacağız. En sık görülen kış hastalıklarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Grip
 • Nezle
 • Boğaz Enfeksiyonları
 • Bronşit
 • Orta kulak intihabı
 • Zatüre
 • Sinüzit
 • Gastroenterit

Bu hastalıkların sık görülme nedenlerinin başında hava değişimi ve virüs salgınları yer almaktadır. Hava sıcaklıklarının değişimine vücut hemen uyum sağlayamaz.  Soğuk hava solunum yollarını daha hassas hale getirdiğinden kış aylarında daha sık hasta oluruz. Yani neden soğuk hava değildir. Soğuk hava yaygın virüslere ortam hazırlayan bir etki yapar.

Grip nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kış aylarında adını en çok duyduğumuz hastalıklardan biri olan grip ateş, eklem ağrısı, yorgunluk yapan virüsle bulaşan bir hastalıktır. Hayatımız boyunca bir kez de olsa mutlaka grip olma ihtimalimiz vardır. Grip en sık görülen 7 kış hastalığı arasında ilk sırada yer alıyor. Grip tedavisinde genellikle dinlenme ve beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Doktor tanısı grip ise ilaç tedavisi pek önerilmiyor. Vitamin alıp bol su içip dinlenmek hastalığın iyileşmesini sağlıyor.

Nezle Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nezle; vücudu üşütmekten ileri gelen, burun boşluklarının kuruması ve kaşınır gibi olmasıyla başlayan, burun akması ve aksırmayla kendini gösteren, hafif ateş, baş ağrısı ve kırıklık yapan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Nezle de grip gibi hafif bir hastalıktır ve antibiyotik kullanımı gerektirmez. Grip hastalığındaki yöntemlerle evde dinlenerek iyileşmek mümkündür. Nezle tedavisi için doktorlar doğal yöntemleri tavsiye etmektedir. Bitki çaylarıyla ve burunu tuzlu suyla temizleyerek hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Boğaz Enfeksiyonu Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğaz enfeksiyonu bilinen hastalık üst solunun yolları enfeksiyonudur. Boğaz aslında her hangi bir noktayı işaret etmez. Üst solunun yollarında her hangi bir yerin enfeksiyon nedenli hasar görmesi boğaz enfeksiyonuna neden olur. Boğaz enfeksiyonuna neden olan onlarca virüs vardır. Boğaz enfeksiyonu tedavisi enfeksiyonun türüne ve derecesine göre yapılmaktadır. Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonlarında antibiyotik kullanılabilir. Ama genel olarak hafif olan boğaz enfeksiyonlarında evde dinlenerek ve beslenmeye dikkat ederek hastalığı atlatmak mümkündür

Zatüre Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatüre oldukça etkili bir akciğer enfeksiyonudur. Zatüre olan kişi yorgun olur ateşi çıkar ve birçok farklı semptomu bir arada yaşar. Zatüre soğuk havaların zayıflattığı bünyelerde daha sık görülür. Zatüre tedavisi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Zatüre oldukça ciddi bir hastalıktır. Doktor kontrolünde akciğer enfeksiyonuna uygun ilaç tedavisi uygulanarak tedavi edilebilir.

Bronşit ve Bronşiolit Tedavisi

Bronşit kış aylarında sık görülen solunum yolları hastalığıdır. Akciğerlere giden bronşların tıkanmasıyla ortaya çıkar. Bronşit tedavisi doktor tanısı sonrası ilaç kullanımı ile gerçekleşmektedir.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit yüz kemikleri arasında iltihaplanma olması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Sinüzit çeşitleri,

 • Akut sinüzit
 • Kronik sinüzit
 • Subakut sinüzit
 • Rekürren( tekrarlayan) akut sinüzit
 • Kronik sinüzitin akut alevlenmesi

Sinüzit tedavisi doktor tanısından sonra doktor kontrolünde yapılmaktadır.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulağın bakteri ya da virüs enfektesine uğraması olan orta kulak iltihabı tedavisi enfeksiyon türüne göre belirlenmektedir.

Gastroenterit (ishal veya diyare) Tedavisi

Dünya üzerinde en çok konulan klinik anılardan biri olan ishal çocuklarda ölümlere neden açabilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı ya da farklı nedenlerden meydana gelen Gastroenterit (ishal veya diyare) tedavisi doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hemoroid Nasıl Geçer, Ağrıyı Azaltma Yolları başlıklı makalemizde Basur Ağrısına Ne İyi Gelir? ve Hemoroid Nasıl Geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir