Menu

Google AMP Hataları ve Çözümleri

Google AMP Hataları ve Çözümleri

Hakkında çok fazla konuşulan ve uygulamak isteyenlerin emin olamadığı AMP ilgili birçok fikir sunuluyor. AMP nedir nasıl kullanılır gibi soruları soran çokça insan bulunuyor. AMP hataları nelerdir? AMP avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi daha birçok soru işareti bulunuyor. Bu soruların cevapları için sorunlarınıza yanıt getirmek adına açıklamalar sunuyoruz. Sorunların belirlenmesi ve cevapların sunulmasıyla istediğiniz bilgilere bu yazıda ulaşabilirsiniz.

AMP Nedir?

Google’ın 2015 yıllarında duyurmuş olduğu ve 2016 yılları sonrasında SERP üzerinden göstermeye başladığı bir mobil teknolojisidir. Açık kaynak kodlu ve sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan AMP önemli bir mobil teknolojisidir. Sonuçlar kısmı için AMP sayfaları Google AMP ikonu ile işaretlenmektedir.

Google girmekte olduğunuz sayfaları kendi önbelleğinde tutmaktadır. Bu da daha hızlı bir servis yapma olanağı sağlar. AMP bu işlemi gerçekleştirirken tamamıyla Google üzerinden bu işlemi yapmaktadır. Sunucuya her hangi bir istek gelmiyor, Google kendi hafızasına kaydettiği sunucu üzerinden sayfaları açmaya başlıyor ve sonrasında daha hızlı açılan sayfalar ediniliyor. AMP teknolojisi bunu başararak daha hızlı işlemlerin yapılmasına kaynak sunuyor.

Sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan AMP teknolojisinin bazı bileşenleri bulunuyor. Bu bileşenler AMP HTML, AMP Javascript ve AMP Cache olarak sıralanabilmektedir.

Google AMP sayfalar açılırken hızlı ve kendi ön belleğinden sunumunu yapabilmek için web sayfalarına bazı kısıtlamalar getirmekte. Bu durumda da Javascript yükü azalmalı ve tanımlamış olduğu Javascript kütüphanesi dışında kalan kodlara izin sağlanmamakta.

CSS kullanımı olduğu zamanlarda bu durumun inline olması gerekir ve bir tane stil olması gerekir (maksimum 50 kb olmak üzere). Statik HTML, AMP için oluşturulmakta olan etiketler için kullanım zorunluluğu kılıyor. Kaynaklar arındılıp, sade bir yapıyla oluşturulması sonucunda sitenin daha hızlı bir hal alması mümkün oluyor.

AMP Testi Nedir?

AMP sayfaları oluşturulurken çok fazla katı kurallar geçerli bulunmaktadır. Google AMP sayfaları oluşturulmuş katı kurallara uygun olarak oluşturulmuş olması gerekir. Sayfanız eğer bu kurallara uygun olarak oluşturulmadıysa geçerli bir amp sayfası olarak kabul görmez. Bu durumda da geçerli bir amp sayfası değil olarak nitelik görmektedir.

Oluşturmuş olduğunuz AMP’yi belli kurallara uygun olarak oluşturduysanız veya kurallara uygun olmadan oluşturduysanız da belirli testler yapabilirsiniz. Oluşturulan AMP sayfalarının testi için geçerli olan lokalde çalışıyorsanız geliştirici konsollarından yardım alarak AMP sayfalarını test edebilirsiniz.

AMP Avantajları Nelerdir?

Mümkün olduğu derecede basitleştirmek adına hızlandırılmış olan mobil sayfalarını kullanmanın getirmiş olduğu bazı yararlar bulunmaktadır. Kullanıcıların her üç tanesinden bir tanesi kullanmak için açtığı sayfanın geç açılması sonucunda bu sayfayı açmaktan vazgeçme eğilimi göstermektedir. Sayfayı açmaktan vazgeçen kullanıcılar başka sayfalara yönelmektedir. Yönelmekte olduğu sayfalar ise daha hızlı açılan sayfalar olarak öne çıkmakta. Google amp protect bu durumlar için sıkça kullanılır.

İşletmelerin sitelerinin yavaş açılması sonucunda müşteri potansiyellerini kaybetmesi durumu oldukça olumsuz bir durumdur. Sayfaların hızlı açılması ise kullanıcıların sayfadan çıkmamasını ve sayfada geçerli siteye girmesini sağlar. Bu durum genellikle işletmelerin müşteri potansiyelini kaybetmemek adına istediği durumlardandır.

Çevrim içi reklamcılık için de sayfanın hızlı yüklenmesi durumu önem taşır. Sayfaya giriş yavaş olduğunda kullanıcılar sayfayı kapatır ve başka sayfalara yönelir. Bu durumda müşteriler onlara sunulan reklamları göremezler. Reklamcılar da bu durumda reklamlarını sunamazlar. Kar etme açısından reklamcılar için sayfaların hızlı açılması büyük önem taşır hale gelmiştir.

WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Hitap etmek istediğimiz kitle ve çalışmakta olan sektör ne olursa olsun AMP kurulumunu gerçekleştirmek adına yapılması gerekenler vardır

  • Öncelikle AMP kurulumunu gerçekleştirmek için Automatic tarafından yayınlanmakta olan WorldPress AMP eklentisinin kurulması gerekmektedir.
  • Eklenti kurulumu gerçekleştikten sonra ise WordPress yönetim panelindeki AMP eklenti ayarları sekmesi aktif bir halde sunulmaya başlayacaktır.
  • Site için yapmak istediğiniz değişiklikleri yapmak için yeni bir evreye girmiş olacaksınız. AMP sayfalarındaki renk, etiket, kategori gibi bölümlerin düzenlenmesi sağlanılabilir. Bu bölümleri değiştirme imkanına da sahipsiniz.

[highlight] Amp Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir? [/highlight]

Geliştirilme aşamasında bulunan AMP kullanımının bazı dezavantajları da bulunmakta. Hız, sunucu yükünü azaltma gibi avantajları bulunan AMP bu avantajların yanı sıra bazı dezavantajları da içerisinde barındırıyor.

E-Ticaret sitelerinin AMP kullanımı henüz sağlanmamaktadır. Bu olumsuz bir etkendir.

  • Kullanmakta olduğunuz bir web siteniz varsa bu siteden ayrı olarak tekrar AMP versiyonu olan bir site oluşturmanız gerekmektedir. Bu durumda ek zaman ve ekonomik külfet altına girilmiş olunur. Ekonomik külfet altına girmek istemeyenler ve ek zaman harcamak istemeyenler AMP versiyonlu site oluşumunu yapmamaktadır.
  • Bazı siteler reklam gelirlerinin düşmekte olduğunu ilgili yerlere rapor etmişlerdir. Bu durumun farklı sebepleri de olsa değerlendirmeye alınması gereken dezavantajlar arasındadır.
  • AMP kütüphanesi dışındaki her hangi bir JavaScript’e girim sıkıntısı yaşandığı ve izin verilmediği için kullanıcıları kısıtlayan bir durumdur.

[highlight] Amp Hataları Ve Çözümleri Nelerdir? [/highlight]

AMP hataları nelerdir? Google AMP hataları farklı sebepler dolayısıyla meydana gelebilmektedir. Genelde kısa sürede kolaş bir şekilde çözülebilen AMP hataları yaşanmaktadır. Google AMP sorunlarını çözümleri adına kullanıcılara seçenekler sunmuştur. Bu seçenekleri Google AMP kaynakları ile bulabilir ve sorunlarınızı çözebilirisiniz. SEO açısından olumsuzluk yaşamamak adına AMP sorunları biran önce çözüme kavuşturmak yararlı olacaktır. Google AMP Hataları ve Çözümleri için google sunmuş olduğu kaynaklarla kullanıcılarına yardımcı olmaktadır.

Google AMP Kaynakları Nelerdir?

Amp Kullanan Siteler Hangileridir?

Sayfa hızını yükseltmek isteyen siteler AMP kullanarak bunu gerçekleştirebilirler. Bunun sonucunda da sayfalarına giriş yapanları bekletmeden sayfalarına ulaşmasını sağlarlar. AMP kullanan siteler sayfasına erişimi hızlandırmak adına oldukça fazladır. Son zamanlarda kullanılması değerlendirilen AMP’yi gerekli kuralları gerçekleştirerek kullanan birçok site vardır. Sitesine ulaşımı hızlandırmak isteyen herkez AMP kullanımında bulunur.

 

AMP ve SEO İlişkisi

SEO için belirtilmekte olan kriterler arasında sayfa yükleme hızının da bulunması dolayısıyla AMP ve SEO arasında yoğun bir ilişki bulunmaktadır. İçerik uyuşması ve sayfa yükleme hızı SEO kriterleri arasında bulunur. AMP kullanmakta olan kullanıcıların ise sayfa yükleme hızı yüksek hızda olacaktır. Bu durumda AMP kullanan kullanıcıların SEO açısından da kriterlere uymasıyla web sitelerini daha üst sıralara taşımakta olduğu anlaşılmaktadır.

AMP’ye Ne Zaman İhtiyaç Duyarım?

Özellikle haber siteleri için AMP kullanımı oldukça önemlidir. Fazla rakip sitesi olan her alan için de sitelerine girişi arttırmak adına AMP önem taşır. Bunun dışında net olarak AMP kullanımı şarttır demek yanlış olacaktır. Site sahipleri rakip siteleri araştırmalı analiz yapmalı ve AMP kullanmak istiyorsa kullanmaya başlamalıdır. Öncelikle sitenizin hızını test edebilirsiniz. Bunun sonucunda AMP kullanıp kullanmamak kişilerin site ihtiyaçlarına göre değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Freedos Nedir? başlıklı makalemizde Freedos, Freedos İşletim Sistemi Nasıl Kurulur? ve Freedos laptop hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir