Menu

Göz Şişmesinin Muhtemel 5 Sebebi

Göz Şişmesinin Muhtemel 5 Sebebi

Göz ve göz çevresi, dış faktörlerden etkilenen en hassas bölgelerden biridir. Bunun nedeni ise; bu bölgedeki derinin ince ve hassas olmasıdır. Yoğun güneş ışığı, rüzgar, toz vb. faktörler nedeniyle gözler kolayca etkilenebilir ve göz şişmesi sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca fazla tuz tüketimi, depresif bir ruh hali bile göz şişmesi sorununa neden olabilir. Eğer bu soruna neden olabilecek faktörleri bilirseniz, sorunla mücadele etmeniz de mümkün olacaktır.

 

 Göz Şişmesi Problemine Neler Sebep Olur?

  1. Blefarit

İsmi pek tanıdık gelmese de, bu sorun fazlasıyla yaşanan bir sorundur. Sabah uyandığınızda gözlerinizde çapak oluşumu görülebilir. Ancak kirpiklerin diplerinde de buna benzer parçacıklar bulunuyorsa bunun adı blefarit, yani bakteri oluşumudur. Eğer bu parçacıklar temizlenmezse göz şişmesi sorunu ortaya çıkabilir, ayrıca gözlerinizde yanma ve tahriş sorunları yüz gösterebilir.

 

  1. Yorgunluk

Yorgunluk göz şişmesi sorunun en bilinen sebeplerinden biridir. Kişilerde uykusuzluk farklı biçimlerde ortaya çıkabilir. Ancak bundan etkilenen organ ortaktır. Bu yüzden gözlerinizin sağlığı için yorgun kalmamaya özen göstermeli, üstesinden gelemiyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

 

  1. Alerji

Göz şişmesi sorununuz varsa, bu durum farklı bir rahatsızlığın da habercisi olabilir. Yüzünüzü yıkadığınızda veya ilerleyen süreçte gözlerinizdeki şişlik ortadan kalkmıyorsa, akla gelen ilk rahatsızlık alerjidir. Bu alerjilerin başında ise konjoktivit alerji gelmektedir. Gözlerinizde devamlılık gösteren kızarıklık, şişlik bulunuyorsa, güneş ışınlarına karşı duyarlılık söz konusu ise, mutlaka bir göz doktoru ile görüşmeniz gerekir.

 

  1. Böbrek Hastalıkları

Gözlerden uzakta olan organlardan biri olan böbrekler, aslında gözleri en çok etkileyen organların da başında gelir. Göz şişmesi bazen böbrekte görülen hastalıklarla ilişkilendirilir. Bunlar; nefrotik sendrom ve glomerülonefrit rahatsızlıklarıdır. Eğer devam eden göz şişmesi sorununuz varsa mutlaka bir hekime görünmeli ve böbreklerinizde rahatsızlık olup olmadığını öğrenmelisiniz.

 

  1. Yaş

Asla önüne geçemeyeceğimiz, ancak yavaşlatabileceğimiz sorunlardan biri de yaşlanmaktır. Cildinize iyi bakmanız çok önemlidir. Bunun için doğal ya da içeriğinde doğal maddelerin bulunduğu bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Eğer göz çevresi bakımına özen göstermezseniz, göz şişmesi sorunu kaçınılmaz olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Bamyanın Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde bakır vitamini, bamya ve Bamyanın Kabızlığa Etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir