Menu

Gribal Enfeksiyon Nasıl Geçer?

Gribal Enfeksiyon Nasıl Geçer?

Kış aylarında hemen herkesin ilk aklına gelen hastalık griptir. Salgın şeklinde dalga dalga gelen bu rahatsızlık ölüme kadar gidebilecek önemli bir rahatsızlıktır. Solunum yoluyla vücut virüsleri içeri alır ve rahatsızlık başlar. Doğal yollarla grip ile nasıl mücadele edilir sizin için araştırdık.

Grip hastalığı kuluçka dönemi 2 gündür ve hastalık kendini gösterdikten sonra bir hafta ve daha fazla sürmektedir.

Gribe İyi Gelen Besinler

Grip deyince akla hemen C vitamini gelmektedir. Portakal ve mandalina gibi turuncu meyvelerde bolca C vitamini bulunur ve vücudun direncini artırmaktadır. Burada önemli nokta ölçülü kullanmaktır. Çünkü son yapılan araştırmalara göre çok tüketilmesi mide rahatsızlığına sebep olurken şekeri de tetikliyor. Bunun yanında

  • Limonlu çay
  • Kuşburnu çayı
  • Adaçayı
  • Papatya çayı
  • Kuşburnu çayı
  • Okaliptüs

Gribe iyi gelip vücudu rahatlatmaktadır.

Grip En Hızlı Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığı hastalığı için sıvı tüketimi çok önemlidir. Burada içeceklerin veya saf suyun çok soğuk veya sıcak olmaması önemlidir. Günlük olarak en az 3 litre civarında su tüketimi hastalığın vücut tarafından daha çabuk atılmasına yardımcı olur. Bol istirahat anahtar kelimedir. Ayakta gribi atlatmak sürenin uzamasına ve yorulmanıza sebep olur. Bu yüzden bol bol istirahat etmeli ve dinlenmelisiniz. Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırmayı unutmayın. Kuru kalmamasına özen gösterin bu boğazınızı rahatlatacaktır ve sigara içilmeyen ortamlarsa bulunmaya özen gösterin.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Gribal enfeksiyon yaşayan kişiler en çok burun tıkanıklığından şikayet eder. Burun tıkanıklığını en çabuk çözme yolu bir bardak suya tuz ekleyerek çözebilirsiniz. Tuzlu suyu burnunuzdan çekin ve ağzınızdan çıkarın. Bu hem içeride ki virüsleri öldürecek hem de sinüs sorunu yaşıyorsanız ona da deva olacak ve sizi rahatlatacaktır. Grip olan hastaların en son başvuracağı yol antibiyotik olmalıdır uzun süre hastalığınız geçmedi ise doktor tavsiyesi ile kullanmanızda fayda vardır.

Ateşiniz var ise ateş düşürücü veya öksürük şurubu içmeniz de size yardımcı olacaktır. Grip olan hastalar genelde tat alamadığı için iştahsızlık problemi yaşar bunun için daha baharatlı yiyecekler tüketerek tat alabilir veya ılık ve bol limonlu çorbalar ile öğün yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Böbrekleri Bozan Hastalıklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir