Menu

Hayvanların Davranışlarının İncelediği Bilim Nedir?

Hayvanların Davranışlarının İncelediği Bilim Nedir?

Zooloji biliminin bir alt dalı olan etoloji, hayvan davranışlarını inceleyen bilim dalıdır. Etoloji bilimi ekoloji, nöroanatomi, psikoloji gibi diğer alanlarla da ilişkilidir. Davranışçılık ve içgüdü psikolojisi olarak da tanımlanabilen etolojinin, nöroetoloji adında sinirbilim alanına yoğunlaşan bir başka dalı daha bulunmaktadır. Etoloji bilimi özellikle hayvanların doğal ortamlarında incelenmesine önem vermektedir. Çünkü tüm hayvanlar doğa ile bir bütün halindedir ve hayvanların davranışsal yönelimleri ancak kendi doğal ortamlarında anlam kazanmaktadır.

Etolojik araştırmalar belli bir hayvan grubuna değil, tüm canlılara yönelik belli bir davranışın incelenmesine yöneliktir. Yani kuşların, aslanların, maymunların, balıkların belli bir davranış kalıbı içindeki tepkileri kendi doğal ortamlarında zoolog ve etologlar tarafından incelenir, karşılaştırılır ve davranışlar sınıflandırılır. Hayvan davranışlarını üç temel bölümde incelemek mümkündür.

Sabit Davranış Kalıpları

Bu davranış kalıpları bir etki karşısında meydana gelir ve etki sonlandıktan sonra da devam etmektedir. Etki karşısında verilen tepkilerin şiddet ve süresi, etkinin şiddeti ve süresinden bağımsızdır. Yani etkinin büyüklüğü, süresi ve gücü tepkinin gidişatını etkilememektedir. Bununla birlikte sabit davranış kalıpları oldukça geniş bir etki alanına sahiptir.

Refleksler

İstem dışı gelişen tepkiler olarak bilinen refleksler belirli bir dış etki sonucu aniden oluşmaktadır. Refleksel davranışlar sabit davranış kalıplarının aksine, tepkiye neden olan etki var olduğu sürece devam eder. Etki sonlandığında etkinin sebep olduğu tepki de ortadan kalkmaktadır. Ayrıca tepkinin şiddeti etkiyle bağlantılıdır.

Yönelimler

Bir diğer hayvan davranış biçimi olan yönelimler hayvanların etkinin geldiği yöne ya da etkiye zıt yönde hareket etmesiyle meydana gelen davranışsal tepkilerdir. Yönelimler, görsel, kimyasal ve elektromanyetik etkiler karşısında meydana gelmektedir. Sabit davranış kalıpları, refleksler ve yönelimler; sıcaklık, ışık, ses, kimyasal maddeler ve çevredeki diğer canlı ve cansız etkenler sonucu meydana gelmektedir.

Hayvanların davranışsal tepkileri genel olarak hayatta kalma, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tepkilerdir. Hayvan davranışlarını inceleyen pek çok önemli bilim insanı etolojiye katkı sağlamıştır. Ivan Petrovich Pavlov, John B. Watson, Konrad Lorenz, Nikolaas Tinbergen, Karl von Frisch gibi önemli isimler hayvan davranışlarını inceleyen bilim dalı Etolojiye yön veren davranış bilimi öncülerindendir.

 

Bir önceki yazımız olan Elektronik Müzik Nedir Ne Değildir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir