Menu

Hemoroid Nasıl Geçer, Ağrıyı Azaltma Yolları

Hemoroid Nasıl Geçer, Ağrıyı Azaltma Yolları

Hemoroid ağrısı yaşamayanın gülüp geçeceği yaşayanın ise kabus dolu günlerinin baş kahramanıdır. Ayakta durmayı, oturmayı, uyumayı ve çalışmayı olumsuz etkileyen insanı hayattan soğutan bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı teşhisi için öncelikle bir doktora görünmelisiniz. Teşhisin ardından evde ağrınızı azaltabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Basur hastalığının aşamaları bulunur. Hangi aşamada olduğunuzu bilmek daha çabuk ağrıyı azaltma yöntemlerinde işinize yarayacaktır. Başlangıç aşamasındaysanız ılık suya oturmak ilk yapılması gereken yöntemlerden biridir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta asla ama asla çömelmeyin bu onun daha fazla ortaya çıkmasına sebep olur. Duruşunuz vücudun doğal halinde olmalıdır.

Bunun yanında sıcak tuğlaya oturmakta çok sık kullanılan bir yöntemdir eğer yaz aylarında iseniz sıcak kuma oturmakta benzer bir etkiyi gösterecektir.  Bazı basur hastaları sülük yapıştırarak ağrıyı azaltmaktadır. Sülük hemoroid memesinde ki kanı emer ve şişliğin azalmasına yardımcı olur.

Hemoid’in Oluşma Sebepleri Nelerdir?

  • Aşırı kilolu olmak
  • Yaş
  • Hamilelik dönemli ve doğum
  • Sık sık ishal olmak
  • Kabız olmak
  • Tuvalet esnasında fazla ıkınmak
  • Çok tuvalette oturma

Gibi nedenler hemoroid memesi oluşumuna zemin hazırlamaktadır.  Hemoroid sürecinin başlamasına sebep vermemek için öncelikle tuvalet alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Basurum Var? Ne Yapacağım?

Basur hastalığınız var ise çok fazla korkmadan doğru yapmanız gereken davranışları hayatınıza uygulayın. Örneğin tuvaletiniz yok ise bunun için kendinizi zorlamayın ve tuvalette çok fazla kalmayın. Sürekli oturarak gün içinde vakit geçiriyorsanız sık sık kalkın ve bulunduğunuz ortamda hareket edin. Yediklerinize dikkat edin. Örneğin acı yemek en büyük hemoroid dostudur.  Acıyı mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın ve tükettikten sonra bol su için. Baharatlı yemekler tuvalete çıkmanızı zorlaştıracağından çok sık tüketmeyin ve kabuklu domates kullanmayın.

Hemoroid Hastalığı için En İyi Yöntem Nedir?

Hemoroid çok kişisel bir hastalıktır ve en iyi yöntem size en iyi gelen yöntemdir. Bunu ancak deneyerek bulabilirsiniz. Çünkü bu hastalık genel bir rahatsızlık gibi görülse de alışkanlık ve hastalığın seviyesi durumu özelleştirmektedir. Doktora gitmeyi ihmal etmeyin ve hayatınızı düzene koyarak bu rahatsızlığın sizi etkilemesine izin vermeyin.

Bir önceki yazımız olan Gribal Enfeksiyon Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir