Menu

Ispanaklı Börek Tarifi

Ispanaklı Börek Tarifi

Bugün 5 kişilik hazırlanacak güzel bir ıspanaklı börek tarifi vermek istiyoruz. Öncelikle bu börek için ihtiyaç olan malzemeler şunlardır;

  • 1 çay bardağı kadar sıvıyağ
  • 3 adet yumurta
  • Yeterli kadar tuz – karabiber
  •  1 ay bardağı kadar yoğurt
  • 4 adet yufka
  • Yarım kg kadar ıspanak
  • 1 dilim beyaz peynir kesiyoruz ve böreği hazırlamak için başlıyoruz.

Ispanaklı Börek Nasıl Yapılır?

Yapılışı:

Öncelikle yarım kilogram kadar malzemelerimizde bulunan ıspanağı yıkayıp güzel bir şekilde ayıklıyoruz. Ayıklama işinden sonra doğrayıp peyniri eziyoruz ve peynir ile ıspanağı karıştırıyoruz. Karıştırma işini bitirdikten sonra sırada tuz ve karabiber var. Tuz ve karabiberini de yine bu ıspanakla peyniri karıştırdığımız kap içerisine atarak hepsini birlikte karıştırıyoruz.

Sıvıyağ ile yoğurdu bir kâse içerisinde ekleyip bunları bir arada karıştırıyoruz. Daha sonra içine 3 adet yumurtayı kırıp, hepsini birlikte karıştırma işlemine devam ediyoruz.

Bunları da hallettikten sonra 1 adet yufkayı masaya açın. Üzerine yağ ve yoğurdun karışımını bol olacak şekilde sürüyoruz. Daha sonra içi için gerekli olan ıspanaklı içi alıp yufkanın üzerine serpiyoruz. Bu da bittikten sonra rulo şeklinde geniş bir şekilde sarıyoruz.

Yaptığımız rulo yufkayı daha sonra yağlanmış olan tepsiye problemsiz olacak şekilde güzel bir biçimde yerleştirelim. Diğer yufkaların da aynı şekilde işlevinden geçmesiyle tepsiye sığacak şekilde hepsini yerleştiriyoruz. Bu yufkaların üzerlerine yumurtalı harçtan tekrardan sürerek önceden ısıtılmış şekilde bıraktığımız fırına yolluyoruz.

Altı ve üstü pembeleşme kıvamına gelene kadar pişiriniz. Bu süreç ortalama olarak hesapladığımızda 20 dakikalık bir süreçtir. Yine de fırını açıp kontrol edin. Daha uzun sürebilir veya daha kısa bitebilir. Bu da bittikten sonra fırından çıkardığımız tepsiyi dikkatli şekilde tezgâha koyup 5 kişinin bölüşeceği şekilde gerekli ayarlamalar yapılır ve mis gibi servis edilir. Afiyet olsun.

 

Bir önceki yazımız olan KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir