Menu

Kağıtta Palamut Tarifi

Kağıtta Palamut Tarifi

İşte balık severler için kağıtta palamut tarifi. Kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden balık yemekleri en çok tercih edilen yemek türüdür. Bunun en önemli sebebi soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu bir besin olma özelliğidir.

Son derece lezzetli ve bir o kadar da sağlık olan Kağıtta Palamut herkes tarafından afiyetle tüketilir. Balık yemeği kalp rahatsızlıklarını önleme açısından çok önemli bir besin türüdür. Ayrıca kandaki yağ seviyesini dengeleyerek stres ve depresyonu önlemek için birebirdir.

Malzemeler

  • 3 dilim palamut
  • 2 dilim limon
  • ½ adet havuç
  • 1 tane orta büyüklükte patates
  • 2 tane büyük boy kırmızı soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tane defne yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz (isteğe göre miktarda değişiklik yapılabilir)
  • 1 çay kaşığı kadar karabiber
  • ½ su bardağı ölçeğinde zeytinyağı

Yapılışı

İlk işlem olarak hazır bulunan palamutlar titiz bir şekilde ayıklanır ve pisliklerinde arınana kadar yıkanır. Kuru soğan, patates ve havuç halka şeklinde ince ince dilimlenir. Daha sonra palamuda tuz, karabiber gibi baharatlar eklendikten sonra zeytinyağı ile birlikte harmanlanır. Dilimlenmiş hale getirilen sebzelere tuz, karabiber ve zeytinyağı ekleme işlemi gerçekleştirilerek karıştırılır.

Ardından kağıdın alt tarafına önce kuru soğan ve daha sonra üstüne palamut balığı düzgün bir şekilde dizilir. Patatesler ve havuçlar da bu aşamada eklenir. Son olarak limon dilimleri, defne yaprağı ve kabukları ile birlikte hazır bulunan iki diş sarımsak da yemeğe ilave edilir. Ardından önemli bir püf nokta olan kağıt kenarları katlanılarak hiçbir durumda hava almayacak şekilde paket haline getirilip zımba yardımı ile zımbalanır.

Hazırlanan paket daha önceden 200 dereceye ayarlanmış fırın içerisine yerleştirilerek ortalama 30-35 dakika gibi bir süre pişirilir. Son olarak yemek zevkinize göre balıklarınızın üzerinin hafif kızarması isterseniz de yemek piştikten sonra zımbalanmış paketin kağıdı üzerinden yırtarak ortalama 5 dakika kadar daha pişirilir. Yemeğin hazırlanma süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika ve pişirme süresi ise ortalama olarak 30-35 dakikadır. Balık miktarı kişi sayısına göre değişebilir.

Bir önceki yazımız olan Hayvanların Davranışlarının İncelediği Bilim Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir