Menu

Kaşıntılı Saç Derisinden Kurtulmanın 6 Doğal Yolu

Kaşıntılı Saç Derisinden Kurtulmanın 6 Doğal Yolu

Saç derinizin kaşıntısından mı bıktınız? Üzerinize kar gibi yağan kepekten mi usandınız? Maalesef günümüzde bu ve buna benzer saç derisi problemleri ile karşı karşıya kalan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu gibi sorunların temelinde insanlar kullanmış olduğu bir takım kimyasal saç bakım ürünleri, stresli yaşam ve çevresel faktörler yatmaktadır. Özellikle insanların kullanmış olduğu şampuan, saç kremleri ve diğer saç bakım ürünleri zamanla saçlarda kalıntı birikmesine neden olur. Bu durumda kişilerde bir takım sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bundan dolayı günümüzde birçok insanın muzdarip olduğun konulardan bir tanesi de kaşıntılı saç derisi rahatsızlığı gelmektedir. Bu rahatsızlık yaygın bir şekilde birçok insanı tedirgin etmekte ve büyük bir rahatsızlık vermektedir. Hatta bu kaşıntılı saç derisi problemi insanın günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir. Öyle ki bu kaşıntılı saç derisi rahatsızlığı saçlarda kepek yapma, derinin kurumasına zemin hazırlama ve egzama gibi bir dizi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu ve benzeri sağlık problemleri ile başa edebilmek için basit yapabileceğimiz doğal tedavi yollar bulunmaktadır. Bundan ötürü bu yolları araştırıp sizlerin istifadesine sunduk. Peki, saç derisi kaşıntısı nasıl geçer? İsterseniz gelin birlikte göz atalım.

Kaşıntılı Saç Derisi Nasıl Geçer?

Saç derilerinde meydana gelen kaşınmayı önleyebilmek için evde yapabileceğimiz doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan 6 tanesini istifadenize sunuyoruz. İşte kaşıntılı saç derisinden kurtulmanın doğal yolları;

  1. Elma Sirkesi

Sizinde saçlarınız daha doğrusu saç deriniz kaşıntı yapıyorsa hiç panik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü bunun çözümü çok basit bir yolla ile halledebilirsiniz. Bunun için elma sirkesini kullanmayı deneyebilirsiniz. Çünkü elma sirkesinin içeriğinde bulunan asetik asit bileşeni kalıntılarla savaşırken, hem antibakteriyel yönünüden hem de antifungal yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde insan cildini korumakla kalmayıp cildin daha sağlıklı, temiz ve pürüzsüz olmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için yapmanız gereken çok basit bir durum vardır. 1 su bardağı sıcak suyun içine 2 yemek kaşığı dar elma sirkesini ilave ediniz. Elde etmiş olduğuz bu karışımı kafanıza masaj yapmak şekliyle tatbik ediniz. 3 dakika kadar masaj yapmanız size kâfi gelecektir. 2 – 3 dakika kadar bekleyip sonrasında sacınızı durulamanız yeterli olacaktır.

  1. Muz ile Avokado İkilisi

Muz ve avokado ikilisi de size çare olabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için 2 muz ve 1 avokado yeterli olacaktır. Bu ikiliyi bir kabın içinde karıştırın. Sonrasında elde etmiş olduğunuz bu karışımı saç derinize tatbik ediniz. Yaklaşık olarak yarım saat öylece sac derinizde kalsın. Akabinde saçınıza durulama işlemini yapınız. Göreceksiniz ki sacınız daha parlak ve saç deriniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca saçını uzatmak isteyen kişilere de bu karışımı tavsiye edebiliriz.

  1. Hindistan Cevizi Yağı

Sacınızda oluşan kaşıntılı durumu yok etmenin doğal yollarından bir tanesi de Hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Öyle ki, doğal bir nemlendiricidir. Bu yağ âdeta kafa saç derinizde olan sorunla savaşmaktadır. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. 1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını hafif ısıtınız. Bunu ilgili yere sürünüz. Bu işlemi 1 hafta içinde 2 kere yapmanı uygun olacaktır. Sonuçları sizin için yeterli olacaktır.

  1. Limon Suyu

Bir diğer doğal tedavi yöntemimiz ise limon suyudur. Limon suyu antiseptik özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinden saç derisine iyi gelmektedir. bunun için yapmamız gereken 1 tatlı kaşığı limon yeterli olacaktır. Bir çay bardağı ılık suyun içerisine bu 1 tatlı kaşığı kadar olan limon suyunu ilave ediyoruz. Bu karışımı saçımıza tatbik ediyoruz ve 8 – 10 dakika bekletiyoruz. Akabinde saçımızı duruluyoruz.

  1. Çiğ Bal

Çiğ bal, içerisinde B2 ve B5 vitaminlerini içeren doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanabiliriz. Ayrıca B2 ve B5 vitaminleri antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Bundan dolayı saç derisi bakımı için önemli bir özelliktir. Bunun için 1 bardak ılık suyun içine 9 adet kadar çiğ balı ilave ediniz ve karıştırınız. Bu karışım ile saçınızı yıkamaya başlayınız. Karışım kafanızda iken 3 dakika kadar masaj yaparak bu işlemi tamamlayınız. Ama kafanızda oluşan maskeyi temizlemiyoruz. Bu maskenin üzerene bir havlu sarıp toplam 3 saat bu maskenin kafamız üzerinde kalmasına imkân tanıyoruz. Daha sonrasında sacınızı durulabilirsiniz.

 ​6. Aloe Vera

Saç derisinin kaşınmasına neden olan faktörlerden bir tanesi de kuru cilttir. Bunun için lazım olan şey nemli bir cilde sahip olmaktır. Bundan ötürü Aloe vera bitkisi tam aradığımız doğal tedavi yöntemidir. Çünkü bu bitki cilt için doğal bir nemlendirici özelliğine sahip olmakla birlikte antimikrobiyal yanı da bulunmaktadır. Yapmamız gereken şey Aloe vera içerisinde olan sıvıyı (jel) saç derimize sürüp, tam yarım saat bekletmektir. Daha sonrasında saçımızı durulamaktır. Sonuçları gören kadar hafta da iki kez yapmak yeterli olacaktır.

Unutmadan şunu da ilave etmek isteriz ki; halk arasında bilinen ‘saçın kendi yağı ile beslenmesi iyidir’ düşüncesi yanlış bir inanıştır. Çünkü problem daha da büyümektedir. Bundan dolayı saçlar mutlaka düzenli ve gerekli görüldüğü zamanlarda temizlenmelidir. Kaşıntılı saç derisinden kurtulmanın doğal yollarını istifadenize sunduk. Sizlerde yukarıda istifadenize arz edilen durumları kullandığınız da göreceksiniz ki saç derinizde kaşıntı yok olacaktır. Hatta saçınız daha parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüme bürünecektir. Ayrıca kepek sorununu da elveda diyeceksiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kalp Yetmezliği Nedir, Kalp Nakli Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Kalp Nakli Nasıl Yapılır?, Kalp Nakli Nedir? ve Kalp Yetmezliği Neden Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir