Menu

KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır?

KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır?

KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin mutlaka bilmesi gereken Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır konusu ile ilgili hazırladığımız bu makalemizde adım adım Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır sorusunu cevaplamaya çalıştık. Siz değerli girişimcileri prosedürlere boğmadan önemli püf noktalarını da sunmak istedik. Bu püf noktalarına dikkat ederek siz de binlerce TL ödemeden kendi Kosgeb iş planı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat bu planı hazırlamadan önce KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt olmanız ve bu kursu Başarılı bir şekilde geçmiş olmanız gerekiyor. Üniversite mezunu iseniz girişimcilik dersini almış olmanız durumunda KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kursunu almanız gerekmez. Şimdi Dilerseniz kosgeb iş planı nasıl hazırlanır konusuna değinelim. Öncelikle KOSGEB sitesine girerek iş planını güncel olarak indirip yazıcıdan çıktısı almakla işe başlayabilir bu örnekten birkaç tane doldurmanız size tecrübe ve pratik kazandıracaktır.

Kosgeb iş planı dosyasında neler var

Kosgeb iş planı dosyasını indirdiğinizde adı ve soyadının sorulduğu bir sayfa karşınıza çıkacaktır. Bu sayfa girişimcinin ana bilgilerini içermektedir, girişimci kısaca kendini tanıtacaktır. Bu tanıtım özet ve kısa bir şekilde yapılmalıdır hangi işlerle uğraştığı, hangi eğitim ve seminerlere katıldığı burada anlatılacaktır. Bu dosyada girişimci iş fikri adı altında bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüme seçmiş olduğunuz iş fikrinin avantajları, yaratacağı istihdam konusuna bir iki cümle ile değinmeniz faydalı olacaktır.

Kişisel Bilgiler ve İş Fikri

Kosgeb iş planı ikinci bölümünde kişisel bilgiler yer almaktadır girişimci ve ortaklarının almış olduğu eğitimler kimlik bilgileri sertifika seminer ve katılmış oldukları fuarlar hakkında bilgi yazılmalıdır. Girişimci kişinin bu bölümde ortaklarından ve onların tecrübelerinden de söz etmesi gerekir. Bir şirket LTD ŞTİ olarak kurulacaksa, en az 2 kişi ile kurulmalıdır.

SWOT Analizi

Kosgeb iş planı hazırlarken yine iş fikrinin neden seçildiği konusuna değinmek gerekiyor. Bu noktada girişimci kişi SWOT analizi adı verilen bir analiz yapmalıdır. SWOT Analizi nedir? Girişimcilik kursuna katılanların yakından bilmesi gereken bu analiz firmanın ya da girişimcinin sahip olduğu güçlü yönlerin ve zayıf yönlerin ortaya çıkarılması ile ilgili bir analizdir. Firmanın önündeki fırsatları ve eksikliklerin ortaya çıkarılmasını içeren stratejik bir teknikten ibarettir. Bu analizin asıl amacı şirketin kuruluş ve yürütme sürecindeki belirsizliklerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu analiz ile firmanızın güçlü yönlerini avantajlarını firmanızın zayıf yönlerini eksikliklerini, yine firmanızın sahip olduğu fırsatları karşı karşıya kalacağı tehditleri dört başlık altında incelemenizi gerektirir. Böylece KOSGEB iş planı dosyanızı inceleyen denetmenlerin kafasında soru işaretleri kalmayacaktır.

Girişimcinin Hedefleri

Kosgeb iş planı dosyasında kısa vadeli orta vadeli ve uzun vadeli şirket hedeflerine yer vereceğiniz tablolar hazırlamanız gerekiyor. Kısa vadede( örneğin 6 aylık vadede ) ne amaçlıyorsunuz? Mesela yeni kurulan bir şirketin tanınması için reklam çalışmaları yapılmalıdır. Medya araçları, internet, yerel araçlar, afişler, tabelalar reklam araçları olarak kullanılabilir.

Orta vadedeki hedefleriniz nelerdir? İlk 3 yılda firmanıza ne katacaksınız? Firma bünyesinde çalıştıracağınız elemanların sayısı artacak mı? 5 yıllık uzun süreçte firmanızı nerede görüyorsunuz? İşte bu vizyonlar girişimcinin zihninde önceden oluşturulmuş vizyonlar olmalıdır ve bu dosyada çok iyi vurgulanmalıdır.

Pazar Bilgileri

Bir Diğer bölümde sektörünüzde pazar bilgilerine yer vereceksiniz, bilgiler istatiksel olmalı, gerçekleri yansıtmalıdır. Ayrıca bu bilgiler önceden araştırılarak bu bölüme yazılmalıdır. Pazardaki şirketinizin konumunun ne olacağı istatistik verilerine dayanarak ortaya konmalıdır. Rakip analizi bölümünde rakiplerinizin ne durumda olduğu ve size karşı olan avantajları ve dezavantajları maddeler halinde sıralanarak yazılır. Yeni bir şirket açtığınız için bu şirketin çok iyi tanıtılması gerekir. Bu da reklam giderlerinin var olan şirketlere oranla daha fazla olmasını gerektirir. Bu bir dezavantaj olarak görülebilir. Öte yandan rakiplerinizin eksikliklerini önceden belirlediğiniz için bu eksiklikleri giderecek yeni bir şirketiniz olacağı için bu durum sizin için avantaj olacaktır. Yeni kurulan bütün şirketlerde rakiplerle mücadele edebilmek için, şirketlerin hizmet veya ürünü ucuz fiyata ve daha kaliteli şekilde sunması en temel kriterdir.

Kosgeb iş planı doldurulurken firmanızın beklenmedik durumlar karşısındaki tepkilerine de yer vermemiz gerekiyor yani girişimci kişinin, piyasaların değişen şartlarına göre, farklı senaryoları olmalıdır.

İş dosyanızı inceleyecek yetkililerin, durumu daha açık şekilde görebilmesi için, ürün veya hizmetinizin fiyat listesini de hazırlamalısınız. Ayrıca şirketinizi merkezi bir yerde mi açacaksınız? O bölgede kiralar ne durumdadır? Tadilat masrafları nedir? Müşterilerinize ulaşma kanalları neler olacaktır? Hizmet- ürünü nasıl daha fazla insana götüreceksiniz?

KOSGEB iş akış şeması bir sonraki sayfada görülecektir. Bu sayfada kim, hangi görevde olacak ve ürünün girişten son kullanıcıya ulaşmasına kadarki süreç şematik olarak gösterilecektir. Dosyada bir de organizasyon şemanız olmalıdır. En baştaki kimselerden en aşağı kademedeki çalışanlarınıza kadar herkes bu şemada açıkça yazılacaktır. Her personelinizin görevleri ve sorumlulukları bir başka şemada açıkça yazılmalıdır. Kuracağınız şirketin, başlangıç sermayesi ne olacak ve bunu nereden temin edeceksiniz? KOSGEB sıfır sermayeli girişimcilere kredi-hibe vermemektedir. Dolayısı ile belli bir sermayenizin olması gerekiyor. Bir diğer bölümde işletmenizin gider tablosunu yazacaksınız. İşletmenizin 1 yıllık giderleri tablo halinde yazılacaktır. İşletmenizin nakit girişleri, yatırımlar, öz kaynaklar, bankalardan alınacak krediler de bu bölümde yazılmalıdır. Firmanızın tam olarak, kara geçiş noktasını belirleyeceğiniz mantıklı bir mali tablo hazırlamanız gerekiyor.

Girişimci Kişinin Nitelikleri

Girişimci kişi, hayalperest olmamalı, gerçekleri görebilmeli ve fırsatları başkalarından daha net idrak edebilmelidir. Girişimci kişi, cesur ve kararlı olmalıdır. Girişimci kişi yalnız kaldığında bile gözünü diktiği hedefinden şaşmamalıdır. Kriz anlarında telaşa kapılmamalı, derin bir iç görüye sahip olmalıdır. Girişimci kişi ile yönetici kişi arasındaki fark; girişimci kişinin patron olmasıdır. O risk almayı sever, ama yönetici kişi sadece maaşını düşünür. Yönetici kişi risk alamaz ve maaş almayacağı bir şirkette çalışmaz. Girişimci kişinin, çalışma saatleri esnektir, O başarı için çalışır ve tüm şirketin yükünü sırtlar. Girişimci kişi düştüğünde, yeniden kalkmayı bilen kişidir. Girişimci kişiye örnek vermek gerekirse, meşhur ayakkabı pazarlamacısının hikayesine değinmemiz yerinde olur. İngiliz bir firma, Tunus’a iki farklı pazarlamacısını gönderir. A kişisi Tunus’a ayakkabı satacaktır. Tunus’a gelir gelmez, herkesin terlikle veya yalınayak gezdiğini görmüş ve merkezi arayarak” biz burada ayakkabı satamayız, kimsede ayakkabı yok!” demiş. Diğer pazarlamacı ise Tunus’a geldiğinde ve manzarayı gördüğünde, merkezi arayarak” Burada çok güzel bir ayakkabı pazarı var ve kimsede ayakkabı yok, bu bizim için büyük bir fırsat!” demiş. Bu hikayede ikinci kişi, pazardaki açlığı görmüştür ve herkese ayakkabı satılabileceğini savunmaktadır. Bu kişi tam bir girişimcidir. Diğer ise çekingen davranıp korkularına yenilmiştir. O basit bir pazarlamacıdır.

Bir önceki yazımız olan Kaşıntılı Saç Derisinden Kurtulmanın 6 Doğal Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  1
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 4 )