Menu

Parol İlacı Nedir? Ne İçin Kullanılır? Parol İlacı Nedir? Parol İlacı Yan Etkileri

Parol İlacı Nedir Ve Ne İçin Kullanılır?

Etkili bir ağrı kesici olan Parol, doktor muayenesi olmadan kullanılmaması gereken ilaçlar arasında yer almaktadır. Tablet olarak kullanılan ağrı kesici ilaç, günlük hayattaki sıradan ağrılar için değil, şiddetli ağrılar için kullanılması gereken 500 mg’lık bir etkiye sahiptir. Maksimum günlük dozun aşılmaması, doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gereken ilaçlar arasındadır.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç grubunda, etkili bir yere sahiptir. İlacı kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Parol İlacı Nedir?

Ağrı kesici sınıfında yer alan Parol ilacı nedir; şiddetli kas, baş ve kemik ağrılarında kullanılan bir ilaçtır. Beynin ön tarafında bulunan hipotalamus bölgesindeki sinirler dolayısıyla ağrılar daha da şiddetli hissedilmesine neden olan hormonlara ve sinirlere etki eden ilaç, kısa zamanda ağrıların hafiflemesini ya da kesilmesini sağlamaktadır. Ağrı yapan bölgedeki hastalığı iyileştirme gibi bir etkisi olmayan ilaç, sadece ağrıların kesilmesine neden olmaktadır.

Parol ağrı hafifletme etkisiyle, içerisinde bulunan parasetamol maddesiyle, vücutta beliren ağrılara 2-3 saat içinde etki ederek, hızlı bir şekilde ağrıları kesmektedir. İlacın içinde bulunan parasetamol maddesi 24 saat içinde idara yoluyla %85 oranında vücuttan atılır. Etkili ve kısa bir ilaç tedavisi grubunda yer alan parol tableti 500 mg’lık kutular halinde temin edilir.

Parol İlacı Ne İşe Yarar?

Düşük dozlu ağrılar için kullanılmayan Parol ilacı ne işe yarar; şiddetli ağrılar için etkili bir ağrı kesicidir. Kısa zamanda ağrıların dinmesine yardımcı olan ilaç doktor muayenesi sonrası tedavi amaçlı reçete edilmesi gereken ilaçlar arasında yer almaktadır. Parol Ağrı kesici ilaç tedavisi aşırı migren ağrıları, kas romatizması, diş ağrısı, şiddetli baş ağrısı, bademcik ameliyatı, kas zedelenmeleri, sancılı adet dönemleri için kullanılabilmektedir

Parol ateş düşürücü etkisiyle, soğuk algınlıklarında, iltihap durumlarında ve bakteriyel enfeksiyon hastalıklarında da tedavi maksatlı kullanılan ilaçlar grubunda yer alır. Parol ağrıların kesilmesinde hızlı bir yöntem olduğu gibi, uzun vadeli hastalıklarda da sürekli kullanılabilen ilaçlardan biridir. Gece ağrıları ve gece ateş yükselmeleri için kullanılması gereken bir ilaç, sinir ve kas sistemine kısa zamanda nüfuz ederek şiddetli ağrılarınızı kesmektedir.

Tedavi sırasında diğer ilaçlarla birlikte de kullanılan ağrı kesici ilaçlar, diğer ilaç gruplarına göre değiştirilmesi gereken ilaçlar olabilmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken ilaçlardır.

Parol İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

Şiddetli ağrı ve ateş rahatsızlıklarında kullanılan Parol hapı; içerisinde yer alan etken madde nedeniyle kısa zamanda ağrıları kesektedir. Fakat her bünye ve vücut yapısına göre farklı etkilere neden olabilen ilaç, günlük kullanımlarda be aşırı dozlarda yan etkiler gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda aşırı reaksiyon gösteren ilaç, fiziksel bir etki yarattığı zaman lütfen doktorunuza başvurunuz. Parol ilacı yan etkileri nelerdir;

 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Yüz, dil ve boğaz bölgelerinde şişme ya da yutkunma zorluğu
 • Ani tansiyon düşmesi
 • Nefes almada zorluk
 • Kurdeşen dökme ve deri dökülmeleri
 • Anaflatik şok
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Ani uyumalar ve halsizlik hissi
 • Ateş çıkması
 • Kan değerlerinde düşme
 • Ciltte lekeler
 • Çarpıntı ve göğüs sıkışması
 • Öksürme, hırıltı ve boğulma hissi

Yukarıda yer alan yan etkilerden herhangi birini yaşıyorsanız, hafife almadan hemen acille başvurulmalı ya da doktorunuza danışmalısınız. İlaçların gösterdiği yan etkiler, daha sonra vücutta kalıcı hasarlar bırakabilmekte, başka hastalıklara neden olmaktadır. Özellikle nefes darlığı ve çarpıntı gibi durumlar yoğun bir şekilde ilacı kullandıktan sonra yaşanıyorsa, bu durumlar hemen kontrol altına alınarak, ilaç kullanımı kesilmelidir. Herhangi bir yan etki yaşadığınızda ilacı kullanmaya devam etmeyiniz ve doktorunuza danışınız.

Parol İlacı Kullanım Dozu/ Nasıl Kullanılır?

Doktor reçetesi üzerine kullanılması gereken ağrı kesici ve ateş düşürücü grubunda yer alan ilaç, yetişkin ve çocuk yaş gruplarına göre farklı dozlarda alınmaktadır. Doktorun tavsiye ettiği dozda alınması gereken parol kullanımı yetişkin yaş grubu için günde en fazla 6 tablet şeklinde sınırlıdır. Çocuk yaş grupları için 12 yaş altında olan çocukların kullanmaması gereken ilaçlar arasında yer alır. Kullanım süresi en fazla 5 gün olan ağrı kesici, 12 yaş grubu için ünde en fazla 4 tablet alınmalıdır.

Parol neden kullanılır: sadece ağrılı durumlarda ve aşırı ateş yüksekliğinde kullanılması gereken ilaçlardan biri olan ilaç bu durumlar dışında kullanılmamalıdır. Etken maddesi nedeniyle doktor tavsiyesi dışında kullanılmaması gereken ilaç grupları arasında yer alır.

Parol günde kaç kere kullanılır; Doktorun reçete ettiği şekilde kullanılması gereken ilaç, günde sabah ve akşam tok karnına kullanılması gereken ilaçlardan biridir. Doktor gün aşırı ya da günde 4-5 tablet kullanmayı salık verdiği takdirde, ilaç dozu artırılabilmektedir.

Parol İlacın Başka İlaçlarla Kullanımı

Parol ilacın başka ilaçlarla kullanımı durumu mutlaka doktor tarafından onaylanmalıdır. Diğer ilaçların etken maddelerine zarar veren ya da etkileşime geçebileceği durumlarda, doktorunuz kullandığınız diğer ilaçları bilmeli ve ona göre bu ilacı reçete etmelidir. Bazı şeker hastalığı ilaçları, kalp ve kanser rahatsızlıklarında kullanılması tehlikeli olan ilaç, doktor kontrollerinde onaylanarak kullanılması gereken ilaçlardır. Başka ilaçlarla kullanımı durumunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı ya da yan etki olmadığı takdirde, ilaç tedavisine devam edilebilir. İçerisindeki etken maddelerin genellikle diğer ilaçlara bir zararı bulunmayan ağrı kesici ilaç, yan etkiler ve benzeri durumlarda bırakılması tavsiye edilen bir ilaçtır.

Doktor ilacınızı yazmadan önce, kullandığınız diğer ilaçların neler olduğunu doktorunuzla paylaşmalı ve ilacı ona göre yazdırmalısınız. Aksi takdirde ilaç hastalığınızı daha da şiddetlendirebilir, başka hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Parol İlacın Etken Maddeleri Nedir?

Parol ilacı içerisinde yer alan etken maddeler dolayısıyla etkili bir ağrı kesicidir. İlacın içinde yer alan maddeler, parasetamol, propifenazon ve kafein olarak ilacın hızlı bir şekilde kana karışmasını sağlayan etkiye sahiptir. İçerisinde yer alan parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip olduğu gibi, gebelik durumlarında dikkatli kullanılması gereken maddelerden biridir. Aynı zamanda propifenazon ile etkileşime geçen parasetamol, iltihap durumlarında ağrıların dinmesine ve çabuk tedavi etkisine sahiptir.

İçerisinde bulundurduğu maddelerin birbiriyle etkileşimleri, ağrıların kesilmesine neden olduğu gibi ateş düşürme etkisini de artırmıştır. Ayrıca ilacın kafein barındırması, kısa zamanda kana karışmasını ve vücuttan 24 saatte atılmasını sağlar. Etken maddelerine karşı alerji ve hazımsızlık durumları yaşamanıza karşı doktorunuza bunu bildirmeniz tavsiye edilmektedir.

Parol İlacı Fiyatı Nedir?

Türkiye’de bulunan eczanelerde satışı gerçekleşen ilaç, doktorlar tarafından ağrılı durumlarda reçete edilen bir ilaçtır. Yerli ilaç sanayi tarafından üretilmekte olan parol ilacı fiyatı nedir; her yıl devletin verdiği katkı payları ve zamlarla fiyatları değişiklik gösteren Parol, mg’ına göre farklı fiyatlara tabi tutulmuştur.

Jenerik ilaç sınıflarında olan ilaç, İEGM tarafından 2019 yılı itibariyle 6,5 TL olarak satış değeri görmektedir. İlacı kullanacak olan hastaların gittiği eczane ve vasıf oldukları sağlık sigortasına göre ilacın değerinde artış ya da düşüş olabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti gereğinde sağlık bakanlığının onayladığı ve doktorların reçete etme hakkı bulunan ağrı kesici ilaç 2019 yılında kutu mg’ına göre fiyat değişiklikleri gösterebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Arveles İlacı Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı | Arveles Nedir? | Arveles Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Arveles fiyatı, Arveles kullanımı ve Arveles nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen  1
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir