Menu

ŞİFA ORUCU NEDİR? NASIL YAPILMASI GEREKİR

ŞİFA ORUCU NEDİR? NASIL YAPILMASI GEREKİR

Oruç tutmak islamiyette dini bir ibadettir.Sadece İslam dininde değil tarih boyunca var olmuş birçok dinde oruç tutarak ibadet etmek vardı.Din için tutulan oruçta insanlar nefsini terbiye eder, aç olan kişilerin halinden anlar,israf etmemeyi öğrenir en önemlisi de Allah’a ibadetini yerine getirir.Oruç, dini bir olay olmasının yanı sıra oruç tutmanın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Şifa orucu hakkında detaylı bilgiler aktarmadan önce şunu açıklamakta fayda olacaktır. Ramazan ayı orucunu sağlık kazanma niyetiyle değil Allah’ın rızasını kazanmak için tutunuz.

Binlerce yıl önce ünlü filozof Eflatunun ” beden gücü ve beyin gücümü korumak için oruç tutarım ” gibi bir söz söylediği bilinmektedir. Dünya tarihinde hiçbir dönemde çok fazla yiyecek ve içecekler çok fazla değildi hatta kıtlık çok fazla yaşanmaktaydı. Öyle ki haftada sadece bir gün yiyecek bulup yiyen topluluklar vardı.Haftada bir kez yemek yiyen insanların hiçbiri açlıktan ölmemiştir. Zaten açlıktan kimse hasta olmaz ya da ölmez. İnsanı hasta eden vücudun ihtiyacı olmadığı besinleri haddinden fazla yemesidir. Vücudun şifa bulmasını sağlayan insanların binlerce yıldır dini vecibelerini yerine getirmek için tuttukları oruca çok benzeyen şifa orucu ya da diğer bir adıyla su orucu nedir?

ŞİFA ORUCU

Bedenin aç bırakılmasıyla vücutta depolanmış fazla yağlar yok olur ve fazla kilolardan da çok kolay bir şekilde kurtuluruz. Şifa orucu tutan bir insan çok kısa sürede kalıcı kilolar verir. Bunun yanı sıra şifa orucunun faydaları sadece kilo vermekten ibaret değildir. Aşırı kilo, sağlığın bozulması ve yaşlanma ile ilgi ortaya çıkan olumsuz belirtilerin tamamı aşırı ve sağlıksız beslenmekten kaynaklanmaktadır.

Şifa orucu kesinlikle dini bir ibadet değildir. Sıhhat bulmak için vücut en az 14 saat aç bırakıldığı için oruç ifadesi kullanılmaktadır. Bin dokuz yüzlü yıllarda Amerika’da Upton Sinclair isimli bir kişi oruçla ilgili bir araştırma yapıp bu konuyla ilgili birde kitap yazmıştır. Kitabını okuyan ve yazarın verdiği bilgileri uygulayan kişilerle yapılan görüşmeler neticesinde belirli zamanlarda oruç tutan kişiler, bir süre sonra hastalıklarından kurtulduklarını ifade etmişler.

Hastalıklardan kurtulmak, bedeni zararlı toksinlerden arındırmak, kilo vermek daha doğrusu yıllarca iyi bakamadığımız bedenimize format atmak için şifa orucu nasıl tutulur? çok basit bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Yapmanız gereken şey çok basit akşam yemeğinde sağlıklı yemekler yiyerek karnınızı dorun. En önemli nokta, akşam saat sekizde yemek yeme işini mutlaka sonlandırmak gerekiyor. Saat sekizden gece 12 ye kadar su dışında hiç bir şey yemeyeceksiniz.Sonra zaten en az sabah saat sekize kadar uykuda geçecektir. Sabah saat sekizde kalktıktan sonra en erken öğlen saat bire kadar hiç bir şey yemiyorsunuz bu arada sadece su ,şekersiz çay ve kahve içilebiliyor. Fakat aç karna çok fazla kahve ve çay tüketmeyin.Saat öğlen bir olduğunda kahvaltı ya da öğle yemeği yiyerek orucunuzu sonlandırabilirsiniz.

Şifa orucunun mantığı, vücudu en az 14 saat aç bırakmaktır. Eğer 14 saatten daha fazla dayanıp bu süreyi daha fazla uzatırsanız çok daha faydalı olacaktır. Orucu açarken yemeklere birden yüklenmemek gerekiyor. Adı üstünde şifa orucu olduğu için ramazan orucunda hazırlanan bol karbonhidratlı ve şekerli yemekler yenmemelidir.Sağlık için oruç tuttuğunuz günlerde Canan Karatay’ın önerdiği şekilde beslenmek en doğrusu olacaktır.

ŞİFA ORUCUNUN FAYDALARI

Akşam sekizden sonra yeme işlemine son verildikten dört saat sonra metabolizma sindirim sürecini tamamlamış oluyor. Vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi gıda alımı olmadığı için yağları yakarak kullanıyor. Oruç esnasında çok güzel bir şekilde yağ yakılıyor.

İnsilün hormonu enerji sağlamak için çok önemli olsa da bu hormonun fazlalığı insülin direncinin oluşmasına ve şeker hastalığının ortaya çıkmasına sebep oluyor.Aç kaldığımız her bir saatte kanın içindeki şeker azalıyor ve doğal olarak insülin hormonu da normal seviyelere iniyor.

Uzun süren açlık dönemlerinde hücre dokularında otofaji olayı başlıyor. Otofaji ise vücudun aç kalmasıyla birlikte hücrelerin vücutta biriken toksinleri temizlemesi demektir.Bu da şifa orucunun faydaları arasında en dikkat çekici olandır. Başka bir ifadeyle otofaji bedenin kendi kendine arındırması demektir. Bunun gerçekleşmesi için de en az 16 saat süren bir açlığın olması gerekmektedir.

16 saat süren açlık durumlarında beyinde bazı hormonlar salgılanmaktadır.Beyinde salgılanan bu hormonlar sayesinde yeni beyin hücrelerinin oluştuğu gözlenmektedir.Yeni beyin hücrelerinin oluşması Parkinson ve Alzehimer riskini en aza indiriyor ve hastalığın ilerleme seyrini yavaşlatıyor.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Virüsler Hakkında Genel Bilgiler ve Koronavirüs başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beğen  
Yazar

Büyüdükçe vücudumun kalbe ağır geldiği ve kalbimin bana yetmediği için ciddi sağlık sorunları yaşadım. Kalp yetmezliği tanısı konuldu, uzun zamanlar bekledim aranan kalp bulunamadı ve bende eskisi kadar sağlıklı değildim. Gazi hastanesinde Yapay kalp destek cihazı ameliyatı (heartware) oldum, hayatımı uzun bir süre kurtaran bir cihazdı ve beni tekrar yaşama bağlamıştı, günler ayları ve yılları geçmeye başlayınca cihaz yeterli gelmedi. Taki 2 mayıs 2014 tarihine kadar, Sonunda uygun donör bulunmuştu ve o gün bugundur hayatın tadını çıkarıyorum. Hayatım bundan ibaret :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir